Pénteken vizsgálja a magyar államadós-besorolást a Moody’s

Gazdaság

Pénteken vizsgálja Magyarország államadós-besorolását a Moody’s Investors Service, az idén immár másodszor, és ezzel be is fejeződik Magyarország idei hitelminősítői felülvizsgálat-sorozata.

A nemzetközi hitelminősítő 2018-ra összeállított menetrendjében Magyarország először június 1-én szerepelt, és pénteken kerül ismét sorra.

A kialakult gyakorlat alapján a cég várhatóan pénteken késő éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után jelenti be döntését Londonban.

A júniusi időpontban a cég nem vizsgálta érdemben Magyarország államadós-besorolását, így nem jelentett be módosítást az osztályzatra, sem annak kilátására.

A Moody’s legutóbb 2016. november 4-én módosította a kitűzött időpontban a magyar államadós-osztályzatot: a hitelminősítő akkor emelte vissza Magyarországot a befektetési ajánlású kategóriába, az addigi “Ba1”-ről a jelenleg is érvényes, stabil kilátású “Baa3”-ra javítva a szuverén besorolását.

Magyarország azóta négy, előre kitűzött felülvizsgálati időpontban – a júniusi dátum előtt tavaly március 3-án, július 7-én és október 20-án – szerepelt a Moody’s menetrendjében, ám a hitelminősítő egyik alkalommal sem hajtott végre újabb felülvizsgálatot.

A globális pénzügyi válság után életbe léptetett EU-szabályozás alapján – hacsak azonnali minősítési döntést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik – a hitelminősítők minden naptári évben az általuk előre meghatározott és bejelentett időpontban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket európai uniós államadósok esetében.

Az időpont előzetes meghatározása azonban nem kötelezi a hitelminősítőket arra, hogy az adott napokon tényleges osztályzati felülvizsgálatokat hajtsanak végre.

A három piacvezető nemzetközi hitelminősítő az idén összesen hat – egyenként két-két – időpontot tűzött ki a magyar államadós-besorolások vizsgálatára, de az eddigi öt időpontban egyikük sem jelentett be módosításokat.

A Moody’s viszonylag derűlátóan ítéli meg a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok rövid távú kilátásait. Minap ismertetett éves előrejelzésében a cég közölte: 2019-ben az ideinél lassabb, de továbbra is “egészséges” ütemű, átlagosan 3,7 százalékos növekedést vár az országcsoport gazdaságaiban.

A hitelminősítő közölte azt is, hogy jövőre stabil hitelpiaci környezetre számít a térségben.
Az S&P és a Fitch 2018-ban már nem vizsgálja Magyarországot, és a pénteki időpont után a magyar adósosztályzat a Moody’s idei felülvizsgálati menetrendjében sem szerepel újból.

A jelenleg érvényes “Baa3” besorolás a Moody’s módszertanában a befektetésre ajánlott államadós-kategória alapszintje, és az eltérő jelölési módszertan ellenére azonos a másik két globális hitelminősítő által érvényben tartott “BBB mínusz” hosszú távú magyar szuverén besorolással.

Mindhárom cég 2016-ban emelte vissza Magyarországot a befektetési ajánlású sávba, de az S&P és a Fitch tavaly újabb felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította a magyar besorolások kilátását. A Moody’s így a három nagy közül egyedüliként tartja nyilván stabil kilátással a magyar államadós-minősítést.