Olyan inkubátor fejlesztésén dolgoznak a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Humánreprodukciós Nemzeti Laboratóriumban, amely az embrió által kibocsátott fotonok alapján képes kiválasztani a legéletképesebbet, ezzel is növelve a beültetés sikerét – közölte a PTE hétfőn az MTI-vel.
Az egyetem YouTube-csatornáján közzétett videóban Bódis József, a laboratórium kutatócsoportjának vezetője elmondta, az inkubátor eljutott abba a stádiumba, hogy bizonyos funkciói már működnek. Azon túl, hogy az embrió életfeltételeit biztosítja, különböző kontrollmechanizmusok vannak benne.
Ismertette: az inkubátorban három fajta detekciós képesség fog megjelenni. Az egyik a ma széles körben használt, úgynevezett time-lapse inkubátorok tulajdonsága, annyi változtatással, hogy kisebb fényterhelés éri az embriót. A második egy fotonkibocsátást detektáló érzékelő, amely világszerte újdonság. A kutatók azon dolgoznak, hogy e kettőn túl legyen egy infravörös detektor is a berendezésben – tette hozzá.
A fejlesztés alatt álló inkubátorral az embrió élete első öt napjának sokkal érzékenyebb és több információt jelentő kontrollja valósulhat meg – jegyezte meg.
Kovács Kálmán, a PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója elmondta, hogy a mesterséges megtermékenyítés esetében az embrió számára a környezeti hatások között sok ártalmas van. “Az a vágyunk, hogy ezeket a hatásokat minél jobban csökkenteni tudjuk, így a teherbe esési ráta emelkedni fog. Egy lombikprogramban akkor sem tudunk 35-40 százaléknál magasabb teherbe esési arányt elérni, ha a centrum jól működik; szeretnénk emelni ezt a szintet” – mondta az igazgató.
Az inkubátort már egy norvég delegációnak is bemutatták Pécsen. Megszólaltatták Jens Halvar Gronient, a norvég Inven2 Technológiai Transzfer Központ innovációs elnökhelyettesét, aki elmondta, olyan kutatás-fejlesztési lehetőségeket keresnek, amelyben Norvégia és Magyarország együttműködnek.