Letartóztatták a szerb embercsempészt Pécsett

Rendőrség

A Pécsi Járásbíróság 2020. március 13-án egy hónapra elrendelte a letartóztatását egy román állampolgár gyanúsított vonatkozásában embercsempészés bűntettének, két román állampolgár gyanúsított kapcsán társtettesként elkövetett embercsempészés bűntette kísérletének, míg egy szerb állampolgár gyanúsított esetében embercsempészés bűntette előkészületének megalapozott gyanúja miatt.

Ne maradj le a debreceni és országos hírekről! Kövesd a Debreceni Napot a Facebookon >>
A legfrissebb hírekért kövess minket a Google News-on is

A rendelkezésére álló adatok szerint a három román állampolgár 2020. március 10. napján a hajnali órákban a nagyváradi közúti határátkelőhelyen, külön gépjárműveket vezetve abból a célból léptek be Magyarország területére, hogy Siklós körzetéből körülbelül 10 fő illegális határátlépő személyt vegyenek fel és a magyar határ átlépésében segítsék őket, vélhetően Ausztria irányába. Az elsőrendű gyanúsított román állampolgár férfi 2020. március 10. napján 12 óra 40 perc körüli időben a magyar-horvát határszakasz közelében személygépjárművébe felvett négy szír állampolgárságú, hivatalos okmányokkal nem rendelkező férfit, akiknek illegális határátlépéséhez kívánt segítséget nyújtani. A másodrendű és harmadrendű gyanúsítottak a rendőri intézkedést észlelve gépjárművükkel eltávoztak a helyszínről, anélkül, hogy menekülteket vettek volna fel.

A szerb állampolgár gyanúsított 2020. március 10. napján 23 óra körüli időben Kisharsány területéhez tartozó útszakaszon várakozott személygépjárművével. A gyanúsított több alkalommal kiszállt a gépjárműből, majd az úttesttel szemben található facsoporthoz ment, ahova lámpával bevilágított, majd visszaült az autójába. A gyanúsított helyszínen tartózkodását nem tudta megmagyarázni, mobiltelefonján az embercsempészésre jellemző üzenetváltás volt megtalálható. A gyanúsított fenti cselekményét megelőzően és azt követően a térségben illegális határsértők kerültek elfogásra, akiket vélhetően a gyanúsított szállított volna tovább Ausztriába.

A bíróság a letartóztatás elrendelésének indoklásában kifejtette, hogy a bűncselekmény tárgyi súlyára, a bűncselekmény jellegére és a nyomozás jelenlegi adataira is figyelemmel alaposan tartani lehet attól, hogy a gyanúsítottak – szabadlábon hagyásuk esetén – megszöknének, elrejtőznének, a bizonyítást veszélyeztetnék, valamint az eljárás tárgyát képező bűncselekményt folytatnák vagy szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követnének el.

A végzés kizárólag egy román állampolgár gyanúsított vonatkozásában végleges, azonban fellebbezésre tekintet nélkül valamennyi gyanúsított esetében előzetesen végrehajtható.